Ana Sayfa
Biz Kimiz
Tüzüğümüz
Biyolojik Çeşitlilik
Kınalı Keklik Yetiştirme
Yaban Yaşam Veterinerlik Hizmetleri
Basında Biz
İletişim Bilgileri

Kınalı Keklik Üretimi

Bigadiç Yöresinde Av ve Doğa Turizminin Desteklenmesi

Projenin Başlığı:Bigadiç Yöresinde Av ve Doğa Turizminin Desteklenmesi Projesi
 
Projeyi Destekleyen Kurum: GMKA (Güney Marmara Kalkınma Ajansı)  Amaçları: Genel Amaç: Turizm sektöründe, sürdürülebilir bir perspektifle, bölgenin rekabet gücünü artırmaya ve ekonomik gelişimine yönelik olarak yenilikçi uygulamaların desteklenmesi. Özel Amaç: Bigadiç'te av ve doğa turizminin geliştirilmesi aracılığıyla bölgenin mevcut turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve turizm faaliyetlerinin tüm yıla yayılması.
 
Ortaklar: Bigadiç Avcılar Kulübü Derneği, Balıkesir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü
 
Hedef Gruplar: Sürdürülebilir av ve doğa turizmi bilinçlendirme toplantılarına katılan 500 avcı ve köylü, sürdürülebilir av ve doğa turizm bilinçlendirme toplantılarına katılan hali hazırda turizm sektöründe çalışan yerel gıda ve yöresel el işi üreten ya da üretmeye aday 300 köylü, sürdürülebilir av ve doğa turizmi uygulamalarına yönelik doğrudan eğitim alan ve turizm sektöründe çalışan ya da çalışmaya aday 40 genç, avcı rehberi eğitimi alan 10 kişi, termal turizm işletmecileri, Örnek Avlak Alanı İşletmesi personeli 5 kişi.
 
Nihai Yararlanıcılar: Bigadiç İlçesi esnafı, yerel gıda ve el işi üreten köylüler ve işletmeciler, av ve doğa turizmi acenteleri ve işletmecileri, yöreye dışarıdan gelen avcılar.
 
Sonuçlar
 
1. Bilinçli ve sürdürülebilir avcılık konusunda yöre halkı ve avcılarının kapasitesinin arttırılarak turizm sektöründe yer almaları desteklendi
2. Bigadiç'in av ve doğa turizmine yönelik alt yapısının geliştirilmesi ve turizm sektörünün kapasitesi arttırılarak bölge turizmine çeşitlilik ve alternatif alanlar yaratıldı.
3. Bigadiç Kınalı Keklik Yetiştirme Tesisinin yetiştirme kapasitesinin artırılması, avlak alanı ve doğaya salınan keklikler vasıtasıyla, av ve doğa turizmine alt yapı oluşturuldu ve doğal dengenin korunmasına destek olundu.
4. Bölge potansiyelinin ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtımı ve özellikle av ve doğa turizmi için bir cazibe merkezi haline getirilmesine katkı verildi.
5. Üç bin keklik yetiştirilerek  2500 adeti doğaya yerleştirildi.