Ana Sayfa
Biz Kimiz
Tüzüğümüz
Biyolojik Çeşitlilik
Kınalı Keklik Yetiştirme
Yaban Yaşam Veterinerlik Hizmetleri
Basında Biz
İletişim Bilgileri

Sitemizi nasıl buldunuz. ?

Yaban Yaşam

PROJE :1
Proje Başlığı : Yaban Yaşam
Projeyi Destekleyen Kurum: Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi , Eylem 1.2 Programı,Tarih:2005-2006
 
Projenin amacı ve yeri
    Balıkesir İl’i Bigadiç İlçesinin Alaçam Dağlarında ve eteklerinde uzun yıllardır doğada yaşamını Sürdüren keklik, karaca, geyik gibi yaban hayvanlarının soylarının tükenmekte olduğu gerçeğinden hareketle; yaban hayvanlarının korunmasına yönelik üç aşamalı bir çalışma hedeflendi. Faaliyetler yetiştirme yurdunda yetişen gençlik gurubu ve Sosyal Hizmet Uzmanı Hakkı Kurtuluş DEMİR koçluğunda gerçekleştirildi.
 
1- Yörede yaşayan keklik soyunu devam ettirmek için, damızlık ve palaz yetiştirme eğitimi almak ve yetiştirmek.
2- Pilot bölge olarak seçtiğimiz Alaçam Dağlarındaki Bigadiç İlçesi Altınlar Köyü bölgesinde yaban hayvanlarının korunması yönünde köylülere bilinçlendirme eğitimi vermek.
3- Yetiştirilen kınalı keklikleri Altınlar Köyü merasındaki bölgede doğaya salma , kontrolünü sağlama ve avlanmalarını önleyici tedbirler almak.

 

Projenin sonuçları
Proje faaliyetleri Balıkesir  merkez , Bigadiç ilçesi merkez ve Bigadiç Alaçam Dağları bölgesinde gerçekleştirdik.  Tabi asıl faaliyet alanımız, Alaçam Dağları’nın Bigadiç İlçesi bölümündeki dağlık alanında ve bölge köylerinde oldu.
 
Balıkesir İl’i Bigadiç İlçesi Alaçam Dağları ve eteklerinde soyu tükenmekte olan yaban hayvanlarının korunması ve soy devamlarını sağlayıcı çalışmalar yapıldı. Yörede soyu tükenmekte olan kınalı kekliği yetiştirip 250 adet doğaya salarak, bölgede geniş bir doğa alanını av yasağı kapsamına aldırıp tüm yaban hayvanlarının avlanmasını yasaklaştırarak, köylülerin faaliyetlere katılımı  sağlanarak, yörede örnek bir doğa alanı yaratma konusunda adım atıldı. Bölgedeki köylü ve avcılarla buluşularak bilinçli avlanma geleneği yaratma konusunda önemli adımlar atıldı.
 
Altınlar Köyü Muhtarının ücret almadan arabası ile malzemelerimizi taşıması, Topalak Köyü kadınlarının ve imamının ücret almadan, karşılık beklemeden lokma yapıp faaliyetlerimizde dağıtması, değeri maddi olarak ölçülemeyecek katkılardandı.