Ana Sayfa
Biz Kimiz
Tüzüğümüz
Biyolojik Çeşitlilik
Kınalı Keklik Yetiştirme
Yaban Yaşam Veterinerlik Hizmetleri
Basında Biz
İletişim Bilgileri

Sitemizi nasıl buldunuz. ?

Sağdıçların Doğa Okuluna Yenilenebilir Enerji Desteği Projesi

Proje Başlığı: Sağdıçların Doğa Okuluna Yenilenebilir Enerji Desteği Projesi
Projeyi Destekleyen Kurum: Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonu Türkiye Destek Programı(GEF-SGP)
 
 Projemize konu olan Bigadiç Kınalı Keklik Yetiştirme Tesisi gef-sgp destekli “Alaçam Dağlarında Sürdürülebilir Yaban Yaşam” projesi kapsamında yaşama geçmiş çok amaçlı tesis konumundadır. Tesis ilk hedef olarak kınalı keklik yetiştirme ve bölgedeki kınalı keklik popülasyonunu koruma amaçlı kurulmuştur. Proje sürecinde kınalı keklik tesisi, bölgenin sosyal ihtiyaçları doğrultusunda yeni hedeflerle çalışmalarına yön vermiştir. Bugün tesis ve örnek avlak sahası, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları gençlik girişimleri projelerinde (Eylem 1.2)  kabul görerek “Psiko sosyal sorunları olan korunmaya muhtaç gençler ve zihinsel engelli çocukların doğa ve hayvan sevgisi yoluyla rehabilitasyonu” modelinin ilk uygulamalarının başlayacağı “Sağdıçların Doğa Okulu”  başlıklı proje ile önemli bir sürece girmiştir. İşte çok yönlü hedefleri olan kınalı keklik yetiştirme tesisinin aydınlatma, ısınma, sulama v.b temel ihtiyaçlarının yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak giderilmesi planlanmıştır. Bunu planlarken mevcut tesisin doğa okulu olma yönündeki çalışmalarının desteklenmesi, doğa okulu ünitelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla donatılması hedeflenmiştir.
 
 
Projemizdeki genel hedefimiz:
İklim değişikliği ile mücadelede örnek yaşam alanları yaratılmasıdır.
Buna bağlı olarak projemizdeki hedefimiz; “Bigadiç Kınalı Keklik Yetiştirme Tesisinin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yoluyla Örnek Doğa Okuluna Dönüştürülmesi Çalışmalarına Destek Verilmesi” dir.
Hedefimize aşağıdaki ara hedefler yoluyla ulaşmayı planladık:
1- Kınalı kekliklerin yaşam alanlarının ısıtılması, sulanması ve aydınlatılması için yenilenebilir hibrit enerji sisteminin kurulması.
2- Proje sosyal servisinin gerçekleştireceği eğitimler yoluyla bölgedeki yetiştirme yurdu gençlerinde,  ilköğretim okulu öğrencilerinde ve üniversite öğrencilerinde yenilenebilir enerji kaynakları konusunda farkındalık yaratacak eğitimlerin organize edilmesi.
3- Koordinasyon, tanıtım çalışmaları ve proje görünürlüğünün arttırılması.